Operation Unthinkable byl válečný plán Churchillovy vlády z roku 1945, jehož cílem bylo preventivně zaútočit na Sovětský svaz a jeho síly v Evropě. I když byla tato operace skutečně navržena, nakonec nebyla realizována, protože se Spojené státy rozhodly nespolupracovat.
Pokud by se nakonec realizovala, jak by tato operace dopadla a jaké důsledky by to mělo na uspořádání světa? Použili by Američané na Sovětský svaz jaderné zbraně?
Hypotetický scénář Operation Unthinkable
Pokud by se však Operation Unthinkable uskutečnila, vedlo by to pravděpodobně k obnovení válečného konfliktu v Evropě bezprostředně po skončení druhé světové války. Zde je hypotetický scénář toho, co by se mohlo stát:
Britské a zbývající německé síly by společně zaútočily na sovětské jednotky v Německu a snažily se je vytlačit ze zemí střední Evropy. Sovětský svaz by pravděpodobně mobilizoval veškeré své zdroje k obraně a protiútoku. Válka by se velmi rychle rozhořela po celé frontě od Baltského po Černé moře.
Použití jaderných zbraní ze strany USA nelze vyloučit, pokud by se situace pro spojence vyvíjela nepříznivě. Jaderný úder proti sovětským městům a vojenským cílům by mohl být zvažován jako způsob zlomení sovětského odporu.
Pokud by se válka protáhla, je velmi pravděpodobné, že by se do ní zapojila i další spojenecká vojska, například Francie, případně i obnovené polské síly. Konflikt by se mohl rozšířit po celé Evropě a možná i do Asie.
Celkově by taková válka s nejistým výsledkem pravděpodobně vedla k obrovskému dalšímu krveprolití, destrukci a utrpení civilního obyvatelstva. Poválečné uspořádání Evropy by bylo velmi nejisté a nestabilní. Vztahy mezi vítěznými mocnostmi by byly vysoce konfliktní, což by znesnadnilo obnovu kontinentu. Studená válka by pravděpodobně propukla mnohem dříve a intenzivnější formou.
Fiktivní dobové novinové titulky
Jak by vypadaly novinové titulky ke zprávám popisujícím průběh Operation Unthinkable v jednotlivých měsících roku 1945?
Květen 1945: KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA BYLA ZAPOČATA – BRITSKÉ A NĚMECKÉ JEDNOTKY ZAÚTOČILY NA RUDOU ARMÁDU
Červen 1945: SOVĚTSKÝ SVAZ MOBILIZUJE, FRONTA SE ROZŠIŘUJE NA CELÉ NĚMECKO, TRUMAN ZVAŽUJE POUŽITÍ ATOMOVÝCH BOMB
Červenec 1945: JADERNÝ ÚDER NA MINSK A SMOLENSK USNADNIL POSTUP SPOJENECKÝCH SIL, MOSKVA JEDNÁ O KAPITULACI
Srpen 1945: VÁLKA V PATOVÉ SITUACI, PROBÍHAJÍ ZUŘIVÉ BOJE O VARŠAVU FRANCIE VYSÍLÁ EXPEDIČNÍ SBOR NA POMOC SPOJENCŮM
Září 1945: OPERACE DOGGERLAND – VELKÁ BRITSKÁ VÝSADKOVÁ OPERACE V BALTU, SOVĚTSKÁ EVAKUACE LENINGRADU
Říjen 1945: POLSKÁ ARMÁDA SE PŘIPOJUJE K OFENZIVĚ PROTI SOVĚTŮM, RUDÁ LINIE SE DROLÍ
Listopad 1945: VE STOCKHOLMU PROBÍHÁ JEDNÁNÍ O KAPITULACI SOVĚTSKÉHO SVAZU, PŘEDÁNÍ ZBRANÍ DOHODNUTO, BUDOUCNOST STŘEDNÍ EVROPY ZŮSTÁVÁ NEJISTÁ