Nedávno mě napadla zajímavá otázka – Co kdybychom mohli geneticky modifikovat některé organismy a využít bioluminiscenci? Kde by to mohlo být přínosné?
Nejprve trocha teorie: Geneticky modifikované organismy (GMO) jsou takové, jejichž genetický materiál byl úmyslně změněn metodou genového inženýrství. Tato změna může zahrnovat deaktivaci konkrétních genů nebo začlenění genů z jiných organismů. Bioluminiscence je schopnost některých živých organismů vyzařovat světlo.
Možné využití bioluminiscence
Využití bioluminiscence by mohlo být přínosné v různých oblastech.
Architektura a umělé osvětlení
Designéři a architekti zkoumají využití bioluminiscence v urbanistickém i domácím měřítku. Například projekt Genetic Barcelona navrhuje geneticky modifikované stromy, které by přirozeně vyzařovaly světlo a mohly by nahradit pouliční lampy.
Bioluminiscence by mohla sloužit jako alternativa k tradičnímu elektrickému osvětlení. Geneticky modifikované organismy, které přirozeně svítí, by mohly snížit energetickou náročnost a problémy spojené se světelným smogem.
Ekologie
Bioluminiscence by mohla pomoci sledovat pohyb a chování živočichů ve volné přírodě, například u ryb nebo medúz.
Geneticky modifikované organismy s bioluminiscencí by mohly sloužit jako bezpečnostní značení v průmyslových zařízeních, například v chemických továrnách nebo ropných rafinériích. Když by došlo k úniku nebo havárii, svítící organismy by signalizovaly nebezpečí.
Domácí mazlíčci
Představte si domácího mazlíčka, který svítí ve tmě! Co třeba geneticky modifikované ryby v akváriu by působily opravdu efektně, ale takový pes by při večerním venčení asi budil příliš údivu.

A co bioluminiscence u lidí?
Bioluminiscenční modifikace u lidí by byly také fascinující, ale současně velmi kontroverzní.
Pokud se zaměříme na estetické využití, nejspíš každého napadne třeba bioluminiscenční tetování. Případně by genetická modifikace mohla dodat lidem dokonce svítící oči. To by bylo zajímavé z estetického hlediska, ale také by to mohlo vyvolat otázky ohledně bezpečnosti a dlouhodobých dopadů na zdraví a pohodlí.

Kromě toho by bioluminiscence mohla pomoci sledovat procesy v těle, například hojení ran, zánětlivá ložiska nebo šíření nádorů. To by mohlo přinést nové možnosti v oblasti medicíny a výzkumu.
V každém případě je však důležité brát v úvahu etické, zdravotní a společenské aspekty. Hypotetické modifikace lidského genomu by musely být prováděny s velkou opatrností a za přísných regulací, takže není pravděpodobné, že by se v brzké době dočkaly komerčního využití.
Ať už se jedná o využití bioluminiscence u zvířat nebo u lidí, je nutné dbát na bezpečnost a dlouhodobé dopady na životní prostředí.