Jak by to vypadalo, kdyby lidé rostli po celý život?

Položili jste si někdy otázku, co by se dělo, pokud bychom rostli po celý život? Pokud by lidé rostli po celý život, mělo by to několik významných dopadů.

Položili jste si někdy otázku, co by se dělo, pokud bychom rostli po celý život?

Pokud by lidé rostli po celý život, mělo by to několik významných dopadů:

  1. Problémy s proporcemi a ergonomií: Budovy, nábytek, dopravní prostředky by musely být neustále upravovány a přizpůsobovány rostoucí populaci. Přestěhovávání a výměna věcí by byla nutná.
  1. Zdravotní komplikace: Nepřetržitý růst by kladl enormní nároky na orgány a kostru. Mohly by se projevovat bolesti zad, kloubů, deformace páteře aj. Riziko některých nemocí by se zvyšovalo.
  1. Psychologické dopady: Neustálá změna výšky a proporcí by mohla mít negativní vliv na sebepojetí a přijímání vlastního těla. Uzpůsobování se měnící se velikosti by bylo náročné.
  1. Sociální změny: Hierarchie a vztahy ve společnosti by se musely průběžně upravovat podle věku/výšky. Starší by doslova „přerůstali“ mladší generace.
  1. Potíže s bydlením a stravou: Domy, nábytek by musel být často obměňován. Potřeba potravin by se neustále zvyšovala v závislosti na stárnutí a růstu populace.

Celkově by to byl stav nepřetržité proměny prostředí a vyžadoval by neustálé přizpůsobování se rostoucím rozměrům lidského těla. Řada oblastí by musela být upravována a optimalizována.

Proč vlastně v dospělosti přestaneme růst?

Existuje několik faktorů, které způsobují ukončení růstu v dospělosti:

Genetická regulace: Délka a průběh růstu je do značné míry řízena geny. Ty obsahují instrukce pro načasování a ukončení růstových procesů přibližně v určitém věku.
Hormony: Růst je úzce spjat s produkcí a hladinou růstového hormonu vytvářeného hypofýzou. Když se jeho hladina sníží, růst se zpomalí a nakonec zastaví. K tomu dochází kolem věku 16–18 let.
Uzavření růstových zón: V delších kostech jako jsou paže a nohy se nacházejí růstové zóny chrupavky. Ty umožňují prodlužování kostí. Když se tyto zóny uzavřou, tj. chrupavka se promění v kost, další prodlužování není možné.
Ukončení puberty: Pubertu provázejí hormonální změny, které zrychlují růst. Po jejím skončení už růstový spurt končí a růst se zpomaluje.
Zralost orgánů: Dokončení vývoje mnoha orgánů a systémů v těle signalizuje, že růst je u konce. Organismus dosáhl svoje finální zralé velikosti.

Zastavení růstu tedy není náhoda, ale přirozený a řízený proces, kdy se aktivují genetické „brzdy“ růstu ve chvíli, kdy tělo dosáhne své zralé velikosti.

A jak je to u zvířat? Rostou některá po celý život?

Ano, existují některá zvířata, která rostou kontinuálně po celý svůj život. Patří mezi ně:

  1. Žraloci: Mnoho druhů žraloků, jako jsou žraloci velcí nebo žralok obrovský, roste po dobu celého života. Jejich růst je sice velmi pomalý, ale nikdy úplně neustává.
  2. Krokodýli: Krokodýli a aligátoři neustále, i když pomalu, přirůstají po celý život. Největší jedinci bývají ti nejstarší.
  3. Některé druhy ryb: Ryby jako jeseteři, jeseterovití nebo mečouni obecně rostou kontinuálně až do vysokého věku.
  4. Želvy: Suchozemské i mořské želvy rostou sice pomalu, ale víceméně nepřetržitě až do smrti. Největší krunýře mají ty nejstarší jedinci.

U těchto živočichů nedochází k úplnému uzavření růstových zón na rozdíl od savců. Jejich růst sice výrazně zpomalí, ale zcela neustává. Pokračuje, i když nepatrně, po celý jejich někdy velmi dlouhý život.

Další příspěvek

Jaká by byla situace v Evropě, kdyby v roce 1453 nepadla Konstantinopol?

So Kvě 11 , 2024
Jak by se vyvíjela Evropa a Blízký východ, kdyby v roce 1453 Konstantinopol nepadl do rukou Osmanů? Tento článek zkoumá alternativní historický scénář, kde silná křesťanská koalice zachránila Byzantskou říši před zničením. Rozebírá potenciální následky pro vývoj na Balkáně, šíření islámu, obchodu i kultury. Mohla by se Byzanc stát velmocí, jaké by byly její spojenectví a jakou roli by sehrála v moderních dějinách?
Hořící Konstantinopol

Mohlo by vás zajímat