Pokud by se člověk ocitl ve vakuu (téměř dokonalém vzdušném vakuu), mělo by to pro jeho organismus fatální následky:
- Okamžitá ztráta možnosti dýchat
Ve vakuu není žádný vzduch, takže člověk nemůže dýchat. Dojde k okamžité ztrátě vědomí do 15-20 sekund kvůli nedostatku kyslíku.
- Okamžitá ztráta možnosti dýchat
- Vyvření tekutin v tkáních
Tělesné tekutiny obsahují rozpuštěné plyny. Ve vakuu dojde k uvolňování těchto plynů – tzv. vyvaření. Krev a tělní tekutiny začnou v podstatě vřít, dochází k tvorbě puchýřků na kůži.
- Vyvření tekutin v tkáních
- Dekomprese
Prudký pokles tlaku způsobí dramatické zvětšení objemu plynů uvnitř těla, což může vést k protržení tkání a orgánů.
- Dekomprese
- Ztráta tepla
Ve vakuu dochází pouze k sálavému přenosu tepla, což vede k velmi rychlé ztrátě tělesného tepla a podchlazení.
- Ztráta tepla
- Radiační poškození
Ve vakuu ve vesmíru hrozí velké radiační riziko z kosmického záření, protože zde není ochranná atmosféra.
- Radiační poškození
Pokud by nedošlo k okamžité záchranné akci (návratu do atmosféry za několik desítek sekund), následovala by smrt z nedostatku kyslíku, vnitřních zranění, podchlazení a radiace. Člověk není stavěn na přežití ve vakuu bez speciálního ochranného vybavení.
Došlo někdy k vystavení člověka vakuu?
Ano, několik lidí se do této situace již dostalo, i když šlo vždy o velmi krátké a neplánované vystavení vakuu:
Případy při výstupu do vesmíru
V roce 1965 měl kosmonautický skafandr Alexeje Leonova prasklinu.
Leonovův výstup do kosmu kvůli tomu málem skončil katastrofou. Ve vesmírném vakuu se jeho skafandr začal nafukovat a jeho látka začala nebezpečně tuhnout. Ruce mu vyklouzly z rukavic, nohy z bot a Leonov se už nedokázal dostat skrz přechodovou komoru své kosmické lodi. A co hůř, loď se řítila k zemskému stínu. Za pět minut si kosmonaut uvědomil, že se ponoří do úplné tmy.
Začal tedy vypouštět vzduch ze skafandru ventilem v jeho vnitřní výstelce. Velmi pomalu se jeho skafandr vypouštěl, právě když Leonov začal pozorovat první příznaky dekompresní nemoci. Nakonec se mu ale podařilo situaci zvládnout.
Případy při testech letadel/raket
Při sérii testů v 60. letech 20. století bylo několik zaměstnanců NASA a řady dalších krátkodobě při nehodách vystaveno vakuu, než byly komory opětovně natlakovány.
Ve všech těchto případech však šlo opravdu jen o řádově sekundy až desítky sekund expozice vakuu. Déle než 90 sekund ve vakuu bez ochrany člověk nepřežije. Žádný případ dlouhodobějšího a plánovaného vystavení vakuu se samozřejmě z logických důvodů nestal. Bylo by to smrtící.